E330 Helal Mi?

 

 

e330

E330 Helal Mi?

E330 Katkı Maddesi

 

Bu yazıda e330 katkı maddesi hakkında aklınızı takılan soruların cevaplarını bulabileceksiniz. E330 katkı maddesine sitrik asit ingilizce şekliyle citric acid ve limon tuzu da denilmektedir. Karboksilik asitlerden renksiz, kristal yapıda bir organik bileşiktir.

 

Sitrik asit ekşi meyvelerin çoğunda bulunur. Kivi, çilek, limon ve birçok meyvede doğal olarak bulunmaktadır. Ticari olarak üretilmesinde Aspergillus niger adındaki küfün melası fermente etmesiyle elde edilir. Melas bir glukoz (şeker) kaynağıdır ve küf tarafından kullanılarak sitrik asite fermente edilir.

 

Yöntem itibariyle bizlerde sirke üretimi sırasında benzer bir yol izleriz, sirke amaçlı kullanılacak üzüm bir şeker kaynağıdır ve bakteler vesilesiyle asetik asite fermente edilir ve sirke dediğimiz ürün elde edilir.

 

E330 yada Sitrik Asit yada Limon Tuzu Niçin Kullanılır?

Sanayi işletmelerinde e330 asitlik düzenleyici olarak kullanılır. pH değerini azaltmak ve bakterilerin optimum çalışma aralığından uzaklaşmak için kullanılan bir katkı maddesidir. Aynı zamanda pH değişimine bağlı olarak, marmelatlarda, reçellerde kıvam artışı sağlar ve proteinlerin stabilizasyonunda etkilidir.

Ayrıca e330 meyvelerde ve meyveli ürünlerde enzimatik kararmayı azaltır. Antioksidan aktivitesini de artırır. Kısacı kullanım aralığı gayet geniştir.

limon_tuzu

 

E330 / Sitrik Asit / Limon Tuzu Yan Etkileri;

Sitrik asit vücut hücrelerinin normal bir bileşiğidir ve vücutta kolaylıkla parçalanabilir. Kansere neden olabilecek bir katkı maddesi değildir. Asitli meyvelere karşı intoleransı (hassasiyeti) olan kişilerin sitrik asitli ürünler tüketebilirler, çünkü ticari olarak meyveden değil şekerden sitrik asit elde edilir.

 

E330 Helal Mi?

Sitrik asit ve sitratlar helal edilen katkı maddeleri arasında yer almaktadır. Günlük kullanımı ile ilgili bir limit belirtilmiş değildir.

 

Yazıyı kaleme alan; 

Helalsitesi.com ve Yesilsepetim.com Kurucusu

Gıda Mühendisi Osman Emre SAYIN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s