Gimdes Kimdir? Neden Gimdes Sertifikalı Ürünler?

Gimdes Kimdir? Gimdes Helal Sertifikalı Ürünler Neden Satıyoruz?

Endüstriyel üretim süreçlerinin başlamadığı zamanlarla bahçeden en doğal haliyle beslenen insanlar olarak, neyin helal neyin haram olduğuna kolaylıkla karar verebiliyorduk. Ancak gelişen gıda endüstrisiyle birlikte, teknolojik gıdalarla birlikte hayatımıza gıda katkı maddeleri de girdi. İçeriğini tam anlamıyla bilemediğimiz gıdalar pazarda sunulmaya başladı. Ketçap, mayonez, sucuk, jelibon vb. Bu durum bizleri 2 farklı soruyla karşı karşıya bıraktı.

1.Yediklerimiz Kullandıklarımız Helal Mi?

  1. Yediklerimiz Kullandıklarımız Sağlıklı Mı?

Sağlık hususuyla ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşların güzel çalışmaları var, içerik tanımlama, bulaşan kontrolü, sağlık açısına etkileri vb. hususlar araştırılıyor. Ancak yediklerimiz ve kullandıklarımız helal mi? haram mı? konusunda eksiklerimiz bulunmaktadır.

 

gimdes

Gimdes Helal Sertifikalı Ürünler Helalsitesi.com ‘da.

 

İşte GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve derneğe bağlanmış İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma için kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.

Gimdes helal gıda, helal kozmetik, helal sağlık ürünleri ve daha fazla alanda sertifikalandırma ve araştırmalar yapmaktadır.2005 yılından bu yanan faaliyet gösteren Gimdes , öncelikle toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapmıştır. Online ve offline bültenler yayınlamış ve helal gıda sempozyumları düzenlemiştir.

Gimdes yaklaşık 50 ülkenin Helal Sertifika kurumunu bir araya getiren WHC (World Halal Council)’in 2008 de üyesi olmuştur. Sonrasında Helal Marketler oluşturmak için kurulmuş WHF (World Halal Foundation) ve Avrupa’da uluslararası akreditasyonu olan kuruluşlarının oluşturduğu AHC-EURO kurumunun kurucu üyesi olmuştur.

GİMDES 2009 yılında akreditasyon alarak Helal Sertifikası verme açılımını yapmıştır. Şu ana kadar çok sayıda firma helal sertifikalı ürünler üreterek Gimdes helal ve sağlıklı ürünler sertifikası almıştır.

Ayrıca Gimdes Uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nın gerçekleştirilmesi çalışmalarını da yürütmektedir. Bu yı 5. Si düzenlenecek Helal Expo ‘ya öncülük etmektedir.
GİMDES olarak;

– “Gıda”, “kozmetik mamulleri”, “helal”, “haram”, “beslenme”, “ilaç”, “sağlık malzemeleri”, “temizlik ürünleri”,  “ihtiyaç maddeleri” vb. konularda bilimsel ve akademik inceleme ve araştırmalar yapmak, yaptırmak, “Gıda ve Beslenme Sözlüğü” hazırlamak ve bu alandaki gelişmeleri izlemek, değerlendirmek, etkilemek ve sonuçları duyurmak.

-Ülkemizde üretim veya ithalatı yapılan ürünlerin ve üretimlerinde kullanılan katkı maddelerinin denetimini ve Helal Sertifikalandırma çalışmalarını yürüterek Gıda ve ihtiyaç maddeleri, temizlik ve kozmetik ürünleri, ilaç ve diğer sağlık malzemeleri üreticilerinin ürünlerinin sertifikalandırılmasını yapmak, uygun olanlara “GİMDES HELAL SERTİFİKASI” vermektir.

-Uluslararası niteliğe sahip Helal ürünler konularında denetçi, uzman, danışman niteliklerinde teknik eleman yetiştirecek ve İngilizce eğitim yapacak bir Meslek Yüksek Okulu açma çalışması yapmak.

HELAL GIDA PLATFORMU’ nun ön plana çalışması ile Sivil Toplum kuruluşları arasında dayanışma oluşturulması ve halkın bilinçlendirilmesi için seminer ve konferans çalışmaları yapmak.

-“Gıda Kontrol, Denetim ve Genetik Araştırma Akademisi’nin ve bu akademi çerçevesinde ve bu akademiye zemin oluşturmak için laboratuvarlar, test ve tahlil merkezleri, inceleme ve denetim birimleri kurulması için çalışmalar yapmak; bu amaçla Gıda Genetik Araştırma Laboratuvarı’nın kuruluş çalışmalarını başlatmak vizyonu içerisindedir.

Helalsitesi.com olarak bizlerde Gimdes ‘e, helal gıda, helal sertifikalı ürünler, helal sertifikası noktasında güveniyor ve sitemizde sizlere sunulan tüm ürünlerin Gimdes helal ve sağlıklı sertifika olması için çalışıyoruz. Gimdes Helal Sertifikalı Ürünlere Helalsitesi.com adresimizde ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s