Formaldehit Kanserojen Bir Maddedir!

Formaldehit farklı sektörlerde kullanılan kanserojen bir kimyasaldır, formaldehitin kullanan sektörler den bazıları şunlardır ;
• Tarım, tıp, kozmetik, temizlik, yapı kimyasalları.
• Temizlik malzemeleri imalatında formaldehit kullanımı vardır.
• Hayvancılıkta dezenfektan amaçlı formaldehit kullanılır.
Kozmetik sektöründe formaldehit kullanılır.
• Mantar yetiştiriciliğinde dezenfektan amaçlı formaldehit kullanılır.
• Yapı sektöründe (cam yünü, taşyünü imalatında) formaldehit kullanılır.
• Mobilya sektöründe (sunta, mdf, suntalam, mdflam, kontraplak imalatında) formaldehit kullanılır.
• Balık çiftliklerinde dezenfektan amaçlı formaldehit kullanılır.

Formaldehit Kişisel Bakım, Güzellik ve Temizlik Ürünlerinde Kullanılan Kanserojen Bir Maddedir.

Formaldehit Kişisel Bakım, Güzellik ve Temizlik Ürünlerinde Kullanılan Kanserojen Bir Maddedir.

Görüldüğü gibi çok farklı sektörlerde formaldehit kullanımı mevcuttur. Formaldehit kuvvetli bir dezenfektandır, hatta morglarda cesitlerin çürümemesi, kadavraların bozulmaması için de bu kuvvetli kimyasal kullanılmaktadır.

Kozmetik ürünlerinde koruyucu olarak kullanılmaktadır. Formaldehitin güvenlik bilgi formunda zararları detaylı şekilde verilmektedir. Tehlike tanımlarını sizinle paylaşıyoruz, formaldehitin zararları ortadadır;

En Önemli Tehlikeleri :

Apsorpsiyon yolu: Teneffüs veya yutma ile vücuda girebilir. 20 derecede buharlaşmalar, havadaki zararlı buharları-gaz halinden de daha hızla oluşturur.

Gözlere : Korozif (tahriş edici), kızarıklık, ağrı, çift görme. Göze temasta konjonktivit ve korneada kalıcı tahrişat yapabilir.

Deriye: Korozif, kızarıklık, ağrı, yanma. Deri hassasiyetine, her temasta tekrarlayan alerjiye sebep olabilir.

Soluma : Korozif, boğazda acıma, öksürük, nefes darlığı, çeşitli solunum güçlükleri. Solunum yollarını tahriş edebilir.Teneffüsü akciğerde ödeme neden olabilir.

Yutma :  Korozif, boğazda acıma, karın ağrıları, kusma. Yemek borusu ve sindirim sisteminde doku tahribiyetine yol açabilir.

Uzun süreli/ mükerrer temasın etkileri: Uzun süreli tekrarlayan temaslar deri hastalıklarına sebebiyet verebilir. Böbreklere, merkezi sinir sistemine zarar verebilir.

Kimyasal zararları :

Teknik çözeltiler genellikle inhibitör olarak metanol ihtiva eder. Buharları hava ile kolayca karışır. Metanol muhtevasına bağlı olarak az yada çok polimerize olmaya eğilim gösterir.

Isıtıldığı zaman—formik asit vererek dekompoze olur. Oksitleyici ve çeşitli organik maddelere karşı şiddetli bir reaksiyon vermek suretiyle kuvvetli bir indirgeyicidir.

Hidroklorik asit ile çok zehirli—bis(chloromethyl)ether vererek reaksiyona girer.

fotosearch_k4671947

Kozmetik Ürünlerinde Formaldehit Kullanılıyor. Formaldehit İçermeyen Ürünler İçin Tıklayınız

Böyle zararları açık ve net olan, toksik ve yanıcı olarak güvenlik bilgi formlarında yer alan bir ürünün, kimyasal ürünlerde kullananların vicdanlarını sorgulamaları gerekiyor.

Daha önemlisi ilk olarak bizlerin bu bilgiyi edindikten sonra içerisinde formaldehit bulunan, kişisel bakım, temizlik ve güzellik ürünlerini kullanırken, kendimize nasıl böyle bir zararı verdiğimizi gözden geçirmemiz gerekiyor.

toothpaste1

Diş macunlarında da formaldehit kullanılabilmektedir. İçerik Kısmına Bakmalısınız. Formaldehit İçermeyen Doğal Diş Macunu İçin Tıklayınız

Formaldehit içeren krem ve şampuan kullanmak deriyle formaldehitin teması anlamına gelmektedir. Sıcaklık artışı ile birlikte difüzyon artacağı içinde formaldehit içeren şampuanın kullanımı sırasında daha fazla zarar vereceği anlamına gelmektedir.

Formaldehit içeren diş macunu da kullanmak formaldehit zehrini yutmak anlamına gelmektedir.

Helalsitesi.com olarak bizler sizler için formaldehit, sls, paraben, alkol içeremeyen, domuz ve türevi maddeler içermeyen sizler için araştırıyor ve sitemizde yer veriyoruz. Sergileyeceğimiz ürünlerin helal ve sağlıklı ürünler olması için elimizden geleni yapıyoruz. Doğal kozmetik, doğal kişisel bakım ürünlerini, bitkisel temizlik ürünlerini ve helal sertifikalı ürünleri sizler için araştırıp, yayınlıyoruz.

Gıda, endüstri ve gıda mühendisleri desteğini üzerinde bulunduran tek site olarak uzman bakış açışıyla ürünlere yaklaşıyoruz. Her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s