Görsel

Peynirde Kullanılan Peynir Mayalarına Dikkat Edin!

Peynir Üretiminde Kullanılan Peynir Mayası Haram Olabilir!

Peynir Üretiminde Kullanılan Peynir Mayası Haram Olabilir!

Peynir üretimlerinde kullanılan peynir mayaları haram olabilir. Bu konuya Helalsitesi.com Kurucu Ortağı ve özellikle süt sektöründe deneyimli Gıda Mühendisi Osman Emre SAYIN dikkat çekiyor. Yorum ve önerilerini sizinle paylaşıyoruz.

Peynir ürünlerinde 3 çeşit maya kullanılmaktadır. Bunlar mikrobiyal, genetik ve hayvansal kaynaklı mayalardır. Aslında peynir mayasından kastedilen maya değil enzimdir. Peynir mayası çeşitlerini açıklarsak;

1. Mikrobiyal Mayalar: Seleksiyon yöntemleriyle, kültür bankalarından yada farklı yollarda alınan mikroorganizmalarının, uygun fermentasyon ortamında (sıcaklık, pH, besin ortamı vb.) çoğaltılarak elde edilen mikroorganizmanın peynir mayalanmasını sağlayacak enzimi üretmesinin sağlanmasıdır. Mikrobiyal mayalar hayvansal kaynaklı değil, mikroorganizma (bakteri) kaynaklıdır. Helal maya üretiminde bu bakterilerin geliştiği ortamdaki besin helal içerikli ise haramlık mevzusu söz konusu olmayacaktır. Kullanılan besin ortamları genelde da sterilize süt, doğal yada sentetik besin ortamlarıdır.

2.Genetik Mayalar: Son zamanlarda gelişen bir yöntemdir. Gen transferine dayanır. Peynir mayası dediğimiz enzim, ki bu enzimler kimozin ve pepsin olarak anılır. Bu yöntem enzim geninin konakçı bir mikroorganizmaya transferine dayanan bir yöntemdir. Gen transferi yapılan mikroorganizma aynı ilk seçeneklerde olduğu gibi, uygun ortamlarda geliştirilerek enzim yada bilenen adıyla peynir mayası elde edilir. Burada kullanılan mikroorganizma (bakteri) artık GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) söz konusudur.

3. Hayvansal Kaynaklı Mayalar: Geviş getiren hayvanların 4. midesindeki kimozin ve pepsin enziminin ayrışırılması yöntemine dayanır. Burada geviş getiren hayvanların neler olduğu söylemekte fayda var. Geviş getiren hayvanlar inek, koyun, keçi, deve, geyik, zürafa gibi canlılardır. Geviş getirmeyen hayvanlara ise at, eşek, domuz ve katır örnek olarak verilebilir. Burada domuzu koyu olarak göstermemizin bir nedeni var. Her yerde sizleri korkutmak amaçlı peynirlerde domuz mayası kullanılıyor sözü tamamen yalandır. Çünkü domuz geviş getiren bir hayvan değildir ve bu yüzden bu kimozin ve pepsin enzimi bilinen adıyla peynir mayası domuzlardan elde edilememez! Önemli olan burada bu geviş getiren hayvanların kesiminin helal olup olmamasıdır. Türkiye’de çok az sayıda hayvan peynir mayası üretimi için kesilmektedir. Bu hayvanların çok büyük bir kısmı yurtdışında kesilip, mideleri dondurularak Türkiye’ye gönderilmektedir. Bu gönderilen hayvanların helal kesim olması ve hijyenik şartlarda gönderilmeleri gerekmektedir.

Helalsitesi.com olarak sizlere Gimdes Helal Sertifikalı Kaanlar Gıda Ürünlerini sunmaktayız. Kullanılan peynir mayaları hem mikrobiyal hemde hayvansal kaynaklıdır ve hepsi müteber firmalardan helal sertifikalıdır. Helalsitesi.com da dil peyniri, tereyağı, geleneksel peynir, hellim peyniri, krem peynir, kaşar peyniri, lor peyniri, sürülebilir lor peyniri, telli peynir, dilimli kaşar peyniri, labne peyniri ve çok daha fazlasını bulabileceksiniz.

İçiniz bu yüzden Helalsitesi.com ve Kaanlar Gıda ortaklığıyla rahat olsun 😉

Reklamlar

Peynirde Kullanılan Peynir Mayalarına Dikkat Edin!’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s